Codziennie miliony Chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji, lecz rzadko ten fakt jest zauważalny w naszym codziennym życiu. Dla uciskanych Chrześcijan bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, jest okazją nie tylko do wsparcia modlitewnego, ale również zachętą do poczynienia refleksji, czy i my w różnych sytuacjach, bylibyśmy gotowi do dania świadectwa wiary.
Dziś (06.05) przeżywaliśmy Odpust Parafialny!
Dziękujemy za wygłoszone słowo wicerektorowi WSD ,,Hosianum'' w Olsztynie ks. dr Wojciechowi Kotowiczowi oraz za miłe i ciepłe słowa skierowane do Parafian i Gości!
Dziękujemy Liturgicznej Służbie Ołtarza za przygotowanie pięknej asysty podczas Mszy św. oraz harcerkom za przygotowanie liturgii słowa!
Dziękujemy Paniom niosącym obrazy oraz poduszki podczas procesji oraz Paniom przygotowującym posiłki w kuchni na plebani!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystośći na cześć św. Stanisława-patrona Naszej Parafii!
Szczęść Boże!
Więcej zdjęć z naszych Misji Parafialnych znajdziemy na naszym Facebook`owym profilu...
Zapraszamy do obejrzenia!
W dniu 30 lipca br. w Waplewie odbyło się uroczyste zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Św. Krzysztofa. Jest to tydzień modlitw za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach oraz czas wsparcia Akcji Św. Krzysztof - 1 grosz za 1 km - jako podziękowanie za jazdę bez wypadków!
W relacji zdjęciowej widać wszystkich uczestników i organizatorów, służby drogowe - Policję i Służbę Celno-Skarbową, motocyklistów, naszych sponsorów i dobrodziejów, oraz bardzo wielu gości, którzy przybyli do waplewskiej świątyni z południa Polski, z Warszawy, z Olsztyna i okolic. Naszym sposorom składamy serdeczne Bóg Zapłać - w naszej świątyn co tydzień odprawiane są Msze św. za parafian i dobrodziejów i na stronie parafii jest owtarta Lista naszych Dobrodziejów!
Wręczono też wyróżnienia z Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska - "Złote Kierownice św. Krzysztofa" - wyróżnienie to otrzymali w tym roku: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i Polska Federacją Stowarzyszeń Szkół Kierowców! Nagrodę wręczał Krzysztof Hołowczyc - laureat tej nagrody z roku 2007.
Firma Drewniane Domy - pana Wojciech Chrzanowskiego zbudowała piękną kapliczkę przy wjeździe na nasz parking w Waplewie.
Do kapliczki włozono pamiątkowy Akt na którym podpisali się Księża, Policjanci budowniczowie i wspomagający nas sponsorzy i nasz Mistrz Kieownicy - Krzysztof Hołowczyc.
Kapliczkę poświęcili ks. Jerzy Kraśnicki i ks. Marian Midura a kapliczkę wcześniej honorowo otworzył pan Wojciech Chrzanowski.
Wcześniej w czasie Mszy św. w kościele odbył się chrzest Marysi Chrzanowskiej - córki Barbary i Wojciecha Chrzanowskich.
Na czele z naszym klerykiem Mateuszem - wszyscy z zapłem pracowali, aby na niedzielne urocystości pierwsza część parkingu została otworzona!
W niedzielę 25.06.2017 r. do naszej waplewskiej świątyni wprowadzone zostały Relikwie naszego Patrona Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Relikwie zostały przywiezione z Krakowa z Katedry na Wawelu, które przekazał naszej parafii Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski
W niedzielę 25 czerwca br. w uroczystej Mszy św. w Waplewie dziękowaliśmy za roczną posługę w naszej parafii ks. Piotra.
Ks. Piotr i ks. Proboszcz nagrodzili też ministrantów za półroczną służbę oraz kilku z ministranów zostało przyjętych do Służby Liturgicznej Ołtarza!
Rycerze Kolumba z Waplewa i peregrynacja Relikwii - czwartek Msza św za ks. Piotra Podolaka
Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.
Dziś (31.03.2017 r.) w nocy odbyła się Misyjna Ekstremalna Droga Krzyżowa - ponad 40 km między Waplewem a Olsztynem, kościołem pw. św. Stanisława a kościołem św. Franciszka z Asyżu.
Zdjęcia z Katedry we Lwowie - gdzie przechowywane są Relikwie Jana Pawła II
zdjęcia z arwiwum wł. oraz za: www.wm.uw.olsztyn.pl
21 grudnia, to dzień kiedy po raz ostatni w roku 2016 wyszliśmy z zapalonymi lampionami, aby oczekiwać z Maryją przyjścia Pana Jezusa...
"AMEN i BEZ KOMENTARZA!"
Dziękujemy za ten wspólnie spędzony błogosławiony czas - niech jego owoce nieustannie wzrastają od tej pory w naszej parafii, w naszych rodzinach i w naszych sercach!
Kto przyszedł i modlił się z nami na Roratach już w poniedziałek 5 grudnia zobaczył i dostał prezent od św. Mikołaja - podarunki otrzymali też wszscy dorośli, którzy przyszli na Roraty!
Przygotujmy drogę dla Pana, podejmijmy wysiłek prostowania ścieżek swego życia i po prostu czuwajmy! - pod takim hasłem przeżyliśmy II Niedzielę Adwentu.
W naszej parafii w tym dniu mogliśmy uczestniczyć w kilku wydarzeniach: w cotygodniowej Niedzielnej Mszy Świętej, comiesiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu... jak również w: błogosławieństwie opłatków na wigilijne spotkania oraz sianka przygotowanego przez ministrantów na wigilijne stoły. Ten dzień to równocześnie czas podziękowania Ministrantom, którzy zakończyli tegoroczny konkurs. NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH: 1) Piotr Król 2) Krzysztof Król 3) Tomasz Piotrowski. Wszystkim Ministrantom dziękujemy za piękną służbę przy Ołtarzu!
Jednym z najbardziej wymownych zwyczajów adwentowych jest wieniec adwentowy. Zwyczaj umieszczania w domu zielonego wieńca z czterema świeczkami zrodził się we wschodnich Niemczech. Wywodzi się on z symboli światła, które występowały w folklorze przy końcu listopada i na początku grudnia. Chrześcijanie przechowali i utrzymali wiele z tych symboli światła i nadali im ewangeliczną interpretację. Dlatego wskazanym jest, aby w każdej rodzinie chrześcijańskiej został umieszczony i pobłogosławiony wieniec adwentowy.
Wieniec adwentowy to ozdoba, na której podczas trwania adwentu, co niedzielę zapala się jedną świecę. W sumie na wieńcu umieszcza się cztery świece. Ilość świec informuje ile czasu zostało do Bożego Narodzenia.
Zgodnie ze zwyczajem naszej parafii wieńce przyniesione przez dzieci i rodziny pobłogosławione roztały w pierwszą Niedzielę Adwentu. Po błogosławieństwie na Mszy Świętej w kościele, ta świąteczna dekoracja ma nam przypominać w "Domowym Kościele" o przybliżającej się do rodziny Radości - narodzinach Pana Jezusa.
27 październiaka 2016 - Sprzątanie cmentarza przez uczniów SP w Waplewie
Wyglądają pięknie - sutanka, komża i pelerynka! Ale szata to nie tylko ozdoba… to także zobowiązanie.
Życzymy więc, aby strój, który założyli nasi ministranci przypominał im i wszystkim zgromadzonym na liturgii o konieczności nieustannego dążenia do osobistej świętości.
W niedzielę 16 października w naszym kościele odbyła się akademia z okazji XVI Dnia Papieskiego, którego hasło "Bądźcie świadkami miłosierdzia" nawiązywało do tegorocznego kościelnego Jubileuszu Miłosierdzia. Uczniowie SP Waplewo wsparci pomocą Pani Danuty i Agnieszki przedstawili zebranym postać papieża Jana Pawła II oraz Jego nauczanie o miłosierdziu Bożym. Głębokie treści nauki Ojca Świętego na długo pozostaną w naszej pamięci, "miłosierdzie, to składanie daru z siebie, bezinteresowność, hojność, solidarność i przebaczenie... to wnikanie w tajemnicę miłości Boga. Wpatrując się w Niego stajemy się zdolni patrzeć na braci nowymi oczyma..." Oprócz recytacji usłyszeliśmy śpiew pięknych piosenek religijnych oraz hymn ŚDM.
Ponad 300-tu mundurowych różnych formacji w jednym miejscu... Jedyne miejsce, gdzie takie wydarzenie w naszym województwie jest możliwe - Parafia Waplewo!
Uczniowie, rodzice, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, podręczniki, zeszyty, kredki, pióra, długopisy... czyli Pierwsza Niedziela Września i nowy rok szkolno-katechetyczny!
Fotorelacja z 15 sierpnia 2016: dekoracja świątyni na Uroczystość Wniebowzięcia oraz zdjęcia z Koncertu Organowego w wykonaniu Rostislawa Wygranienko upamiętnającego śp. s. Marię Symphronię OSF
3 lipca 2016 roku w naszej parafii powitaliśmy ks. Piotra Kaczmarczyka, który będzie pomagał w naszej parafii w Waplewie.
Odbył się też koncert Kapeli Jakubowej z Olsztyna i poświęciliśmy poajzdy - modląc się za Kierowców i wszystkich podróżujących!
Dziękujemy Firmie z Olsztynka i Ostródy:
Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów - Stal-Złom - panu Krzysztofowi Cichewiczowi za sponsorowanie cennych nagród dla Ministrantów.
Są to piłki Euro 2016 i szaliki Polska Gola! A było tego sporo!
Sponsora wspieramy naszą serdeczną modlitwą!
Nasi Rajdowcy w akcji...
Podziękowania dla naszego Mistrza Kierownicy Krzysztofa Hołowczyca!
W dniu 13 i 14 maja 2016 r. przybyła po raz XV na Jasną Górę Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców!
Apel Jasnogórski proawdził ks. dr Marian Midura - Krajowy Duszpasterz Kierowców, kapelan Służby Celnej i proboszcz parafii pw. Św. Stanisława w Waplewie!
Pierwsza Komunia święta:
Przygotowania
Biały Tydzień
Odpust w naszej parafii oraz festyn parafialny w Waplewie!
Uroczystośćsię odbyła w dn. 4 lutego 2016 roku.
Najpierw przed Szkołą w Waplewie, potem w kościele odprawiona została uroczytsa Msza św. za Strażaków i za ich Rodziny!
(zdjęcia z UM Olsztynek - promocja gminy)
Szopka zrobiona w nowym stylu przez ministrantów oraz piękne żywe choinki. Zobaczcie jaki uroczy jest Pan Jezus!
W dniu 19 grudnia w czasie rorat modliło się całe grono dzieci i ich rodzice wraz z parafianami.
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej z Olsztyna z Wydziału Ruchu Drogowego i Proboszcz Parafii w Waplewie odwiedzili uczniów Szkoły w Waplewie.
Odbyła się prezentacja bardzo ciekawego Filmu o Bezpieczeństwie Dzieci na drogach i konieczności noszenia odblaksów. Zachęcali do tego panowie Policjanci i wraz z ks. Proboszczem i kapelanem Służby Celnej rozdali wiele odblasków. Barddzo mocno wakazywali na konieczność noszenia takich odblaskow - bo ratują zdrowie i życie a św. Krzysztof, którego wizerunek jest na odblasku ochrania nas i wspiera nasze bezpieczne poruszanie się po droagch i ulicach!
Olsztynek to miasto w woj. warmińsko-mazurskim. Pierwsza wzmianka o Olsztynku pochodzi z 1351 roku, a Prawa miejskie nadane zostały przez wielkiego mistrza Winricha von Kniporde w 1359 roku. W połowie wieku Krzyżacy zbudowali zamek przeznaczony na siedzibę wójtów. Około 1420 roku miasto zostało otoczone murami obronnymi. Po 1945 r. powstała tu siedziba gminy, ponadto znajdują się w Olsztynku zakłady przemysłu spożywczego, młyn, ośrodek zdrowia, apteka, lecznica dla zwierząt, kino, bary, restauracje, Zajazd Mazurski, jadłodajnia, ciastkarnia, stacja benzynowa, bank spółdzielczy, stacja kolejowa oraz poczta. Zabytkami godnymi uwagi są: gotycki kościół z XIV wieku i pozostałości murów miejskich z basztami z XV w. (budowane po 1415 roku), a przede wszystkim zamek krzyżacki. Wartym uwagi jest też układ urbanistyczny Starego Miasta, oraz pojedyncze domy z początku XX wieku. W mieście znajduje się skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny.
Olsztyn pełni funkcję stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Jest miejscem, chętnie odwiedzanym jest przez turystów. Ci turyści, którzy swój pobyt wolą spędzić na zwiedzaniu miasta, z pewnością powinni uwzględnić w planie swojej wycieczki kilka sztandarowych dla Olsztyna zabytków. Nie może zabraknąć wybudowanej w gotyckim stylu Katedry świętego Jakuba, której wznoszenie przypada na drugą połowę XIV wieku. Katedra świętego Jakuba jest również miejscem Olsztyńskich Koncertów Organowych, które gromadzą latem wielu miłośników tej muzyki. Kolejnym obiektem zabytkowym, który musi stanowić punkt w planie zwiedzania, jest wybudowany w XIV wieku Olsztyński zamek, którego architektura jest przykładem budowli gotyckich. Obecnie mury zamkowe służą jako Muzeum Warmii i Mazur, w którym organizowane są różnego rodzaju wystawy. W sercu Olsztyńskiej Starówki znajduje się także Stary Ratusz, który wraz z umieszczonymi po jego zewnętrznej stronie zegarami słonecznymi stanowi w Olsztynie kolejną atrakcję turystyczną.
Nidzica położona jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego nad rzeką Nidą. Pierwsze wzmianki o ziemi nidzickiej można znaleźć już u Galla Anonima, opisującego nieudaną wyprawę księcia Bolesława Krzywoustego do Prus. Tereny dzisiejszego miasta przed wiekami zamieszkiwali pogańskie plemiona Sasinów i Gallindów. Miasto zbudowano na obrysie prostokąta, otoczono murami obronnymi z dwiema bramami wjazdowymi. Brama od południa broniona była znajdującym się już poza fosą kwadratowym blokhauzem, pełniącym rolę barbakanu. Brama północna ochraniała wjazd z kierunku Olsztyna i Królewca. Od strony zamku, gdzie teren był bardziej dostępny, wzniesiono podwójne mury obronne, wzmocnione basztami.
Malbork - miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Zamek w Malborku jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Zamek w Malborku w 2007 r. w plebiscycie Rzeczpospolitej został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Na początku 2014 minister kultury przyznał dotację w wysokości prawie 26 mln zł na prace konserwatorskie na zamku, obejmujące remont zamkowego kościoła, kaplicy grobowej i jednej z baszt. Uzyskane środki pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Szacowany czas zwiedzania zamku z przewodnikiem wynosi 3–4 godziny.
Grunwald wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze Garbu Lubawskiego, wśród wzgórz o wysokości do 230 m n.p.m., 19 km na południowy zachód od Olsztynka. W odległości 2 km na południowy wschód od wsi Grunwald, pomiędzy Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem, leży historyczne pole bitwy, w której połączone wojska polsko-litewsko-ruskie pod ogólnym dowództwem Władysława Jagiełły odniosły zwycięstwo 15 lipca 1410 nad wojskami krzyżackimi, dowodzonymi przez Ulricha von Jungingena. Około 1 km na południowy wschód od wsi znajdował się obóz krzyżacki.
Jeziora otoczone lasami, bardzo spokojne stwarzają dobre miejsce do odpoczynku i relaksu.
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie w Archidiecezji Warmińskiej.
Gietrzwałd leży w połowie drogi między Ostródą i Olsztynem, na skraju południowej Warmii, otoczony niewielkimi wzgórkami nad rzeką Giłwą, prawym dopływem Pasłęki. Na mocy bulli papieża Pawła VI z dnia 2 lutego 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, "w języku takim, jakim mówią w Polsce". Matka Boża, na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: "Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta." Na pytanie czego żądasz Matko Boża? padła odpowiedź: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec !"
8:00
10.00
17.00 - od czerwca do października
Patrz w zakładce "ogłoszenia" wybierając plik z bieżącego tygodnia.
godz. 7:30 lub 18.00: w okresie letnim
godz. 8:00 lub 17.00: w okresie zimowym
Patrz w zakładce "ogłoszenia" wybierając plik z bieżącego tygodnia.