Archidiecezja Warmińska ma nowych kapłanów

/assets/Uploads/_resampled/CroppedImage236236-842053-svkd-005-98-705x470.jpg

– W dniu, który poprzedza uroczystości Zesłania Ducha Świętego, wydarzenie które rozpoczyna życie Kościoła, my stajemy wokół Chrystusowego ołtarza, aby złożyć najświętszą ofiarę eucharystyczną, uobecniającą zbawcze dzieło Chrystusa. (…) W tym dniu dokonujemy także wydarzenia przekazania mocy Chrystusowej w sakramencie święceń kandydatom do prezbiteratu. Ta moc Ducha Świętego nie tylko uzdolni ich do posługiwania w imieniu Chrystusa, ale będzie ich prowadzić po to aby przekazywali właśnie nie co innego, ale słowo Chrystusowe i moc Ducha Świętego Ludowi Bożemu, ponieważ On i tylko On stanowi życie Kościoła. Modlimy się dzisiaj gorąca oto, aby tą mocą Ducha Świętego zostali napełnieni i poddani tej mocy posługiwali do końca swoich dni Ludowi Bożemu, wypełniając Chrystusowe posłanie – powiedział na wstępie liturgii arcybiskup Górzyński.

Z rąk metropolity warmińskiego święcenia kapłańskie przyjęli: Ks. mgr Maciej Krzysztof Ćwikliński, Ks. mgr Mateusz Kruszewski, Ks. mgr Przemysław Nożyński, Ks. mgr Rafał Wiktor Rozumowicz i Ks. mgr Sławomir Sokołowski.

Neoprezbiterzy jako współpracownicy biskupa głoszą słowo Boże, sprawują sakramenty, a przede wszystkim celebrują Eucharystię. – Rozważajcie Prawo Boże, wierzcie w to, co przeczytacie, nauczajcie tego, w co wierzycie, i pełnijcie to, czego będziecie nauczać. Czyniąc to wszystko, pamiętajcie, że zostaliście z ludu wzięci i dla ludzi ustanowieni – mówi w homilii metropolita warmiński.

W liturgii w olsztyńskiej katedrze wzięli udział kapłani, siostry zakonne, a także rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych kapłanów. Z racji panującej epidemii i niemożności przybycia wielu wiernych, uroczystość była też transmitowana przez środki społecznego przekazu. Na zakończenie uroczystej Mszy św. neoprezbiterzy otrzymali dekrety kierujące ich do pracy na terenie archidiecezji warmińskiej.

Ks. mgr Maciej Krzysztof Ćwikliński został mianowany wikariuszem w parafii świętego Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Jezusa Chrystusa w Bisztynku, Ks. mgr Mateusz Kruszewski w parafii świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Bartoszycach, Ks. mgr Przemysław Nożyński wikariuszem w parafii świętego Andrzeja Boboli w Lidzbarku Warmińskim, Ks. mgr Rafał Wiktor Rozumowicz wikariuszem w parafii świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Kętrzynie i Ks. mgr Sławomir Sokołowski, wikariuszem parafii błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Mrągowie.

Dziś i jutro neoprezbiterzy odprawią msze prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach, a pracę duszpasterską w parafiach archidiecezji warmińskiej rozpoczną od 1 lipca.