Młodzi z archidiecezji warmińskiej spotkali się w Rybakach

/assets/Uploads/_resampled/CroppedImage236236-618796-i3kd-03-82-705x470.jpg

Na tegorocznym VII Spotkaniu Młodych w Rybakach uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania: „Na czym polega fenomen Jezusa?”, „Czy Jego historia jest częścią historii mojego życia?”.

– Jest to chyba najważniejsze wydarzenie. To najliczniejsze spotkanie młodzieży w diecezji. Przyjeżdża jej z roku na rok coraz więcej. Chcemy młodym podczas spotkania pokazać przede wszystkim Pana Boga. Rozmawiamy z nimi wcześniej, debatujemy w gronie kapłanów, wszystko po to, aby ten czas spędzony w Rybakach przyniósł owoce, żeby sposób przekazywanych treści był chwytający i trafiający do młodzieży – mówi ks. Kamil Wyszyński.

W tym roku duszpasterze próbowali dotknąć tego, czym obecnie to pokolenie żyje. – A żyje portalami społecznościowymi. Pomyśleliśmy, że dobrą akcją będzie próba uświadomienie im, że w ich „my story”, w ukazywanych tak często wydarzeniach, które wrzucają wraz z opisem i zdjęciami, że w nich jest również Pan Bóg. On działa, jest obok mnie, chce mi pomagać. A często młodzież tego Boga nie dostrzega. Chcemy pokazać, że w tej mojej szarej rzeczywistości jest Bóg, który przychodzi i chce być w moim życiu – wyjaśnia ks. Kamil.

Bo nie trzeba wyrywać młodych z ich świata, by dostrzegli Boga. On jest w ich świecie. – Niech tylko nieco szerzej otworzą swoje oczy, swoje dusze, a na pewno Go zobaczą – dodaje ks. Radosław. I wyjaśnia, że młodzi boją się, że jeśli zostaną ludźmi wiary, to będą zmuszeni zrezygnować z tego, co jest dla nich ważne, co lubią. A tak nie jest.

– Jestem pierwszy raz na takim spotkaniu. Modlę się za rodzinę, ale też i za swoją naukę. Wiadomo, że czasem jest różnie, a taka modlitwa może pomóc – człowiek jest lepiej zmobilizowany, bardziej systematyczny. I o zdrowie się modlę. Ono jest ważne w każdym wieku – uśmiecha się Klaudia.

– Wiele radości i świetna atmosfera. Wiele osób z różnych miast, sami młodzi, w moim wieku. To buduje – mówi Joanna. – Jesteśmy tu drugi raz. Zawsze przyjeżdżam z pragnieniem spotkania innych i Jezusa tak, nad jeziorem – piękne widoki, cisza i myśli do refleksji – dodaje Ania.

– Chcemy zobaczyć Tego, który jest blisko, a jest tak często pomijany. Szukamy cudów, a mamy Boga w takiej małej i prostej rzeczy, jak kawałek białego chleba. On przeszedł obok ciebie. Spójrz teraz i przywitaj Go. To tylko chwila, ale najważniejsza w życiu. Czy jesteś spragniony wrażeń, emocji, a może sensacji? Tu tego nie znajdziesz, nie znajdziesz tego w spotkaniu z Jezusem. Tu jest Bóg, który jest wolny. Nie bój się, tylko zbliż się, z własnej woli – mówił ks. Michał Tyczyński.

Jezus – my story, czyli Spotkanie Młodych w Rybakach, rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty. Następnie młodzi wysłuchali koncertu zespołu z WSD „Hosianum”, a później obejrzeli scenkę o Szymonie z Cyreny, którą odegrała młodzież z Lidzbarka Warmińskiego. Odbyła się też adoracja Najświętszego Sakramentu. Po procesji eucharystycznej Najświętszy Sakrament ustawiono na scenie, by z najdalszych miejsc można było ujrzeć Jezusa.

Po adoracji Najświętszego Sakramentu i wyciszeniu młodzi czatowali z Jezusem. Kapłani, osoby życia konsekrowanego i małżeństwa odpowiadały na pytania młodzieży. A dotyczyły one różnych kwestii, choćby często powracającego problemu dopuszczania przez Boga cierpienia w życiu człowieka. Były pytania o powołanie, ale też i kwestie moralne.

Po Bożym czacie nadszedł czas koncertu zespołu Muode Koty.  – Oni są świetni. Człowiek daje się porwać ich tekstom – podkreśla Adam. Wraz z nim przed sceną falowali jego przyjaciele. – Bawimy się świetnie. Dobrze, że u nas są takie wydarzenia, kiedy możemy się pomodlić, ale też i świetnie bawić – dodaje Karol. Po chwili wszyscy krzyczą: „Jezus! Chrystus!”.

Po koncercie VII Spotkanie Młodych w Rybakach zakończyła Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.