PILNE: Komunikat Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego ws. wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce

/assets/Uploads/_resampled/CroppedImage236236-herbabpgorzynski8.jpg

Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego

ws. wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., oraz w nawiązaniu do Komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, z dnia 12 marca 2020 r. i do Komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, z dnia 13 marca 2020 r.:

1. Udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 29 marca br. grupom osób wymienionych w Komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, za zachowaniem III przykazania Dekalogu: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić”.
  2. Zarządzam na terenie Archidiecezji Warmińskiej, z dniem 15 marca br., tj. od III Niedzieli Wielkiego Postu, aby podczas każdej Mszy Świętej i każdego nabożeństwa wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.
  3. Zamieniam tradycyjną formę tegorocznych wielkopostnych rekolekcji parafialnych na rekolekcje prowadzone w środkach społecznego przekazu. Konkretne propozycje rekolekcji zostaną podane przez duszpasterzy.
  4. Zlecam księżom proboszczom wyznaczenie dni wielkopostnej spowiedzi świętej dla wiernych.
  5. Szczególnie zachęcam do otwarcia kościołów z możliwością indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania.
  6. Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.

Jednocześnie proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby codziennie o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.

Wszystkich duszpasterzy i wiernych zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności.

Abp Józef Górzyński
Metropolita Warmiński

Olsztyn, dnia 14 marca 2020 r.