Telewizja Polska nakręciła film o Gietrzwałdzie pt. "Objawienia gietrzwałdzkie"

/assets/Uploads/_resampled/CroppedImage236236-gietrzwald3.jpg

Joanna Warecha, kierownik redakcji programu regionalnego TVP3 Olsztyn i autorka filmu „Objawienia gietrzwałdzkie” - ma nadzieję, że Gietrzwałd zostanie na nowo odkryty.

Twórców filmu zainspirował archiwalny film, z września 1977 roku, z uroczystości 100-lecia objawień. Ten materiał stał się dla nas punktem wyjścia. Wówczas na uroczystości miał przyjechać Prymas Tysiąclecia, ale nie mógł i w Jego miejsce przybył z Krakowa kardynał Karol Wojtyła. Wierni byli zasmuceni i zaskoczeni, bo spodziewali się Prymasa Wyszyńskiego, a rok później Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową – opowiada Joanna Warecha.

Bohaterowie filmu sami się zgłaszali widząc ekipę filmową, tak jak np. państwo Puchalscy z Józefowa koło Warszawy, którzy od 1946 roku przyjeżdżają do Gietrzwałdu i tam dzięki Matce Bożej dokonuje się cud, bowiem trzykrotnie pan Puchalski był chory na raka i trzykrotnie został cudownie uleczony. Twórcy dotarli też do pani Łucji, która jako 14-letnia dziewczynka podczas koronacji obrazu w 1967 roku recytowała wiersz kardynałowi Karolowi Wojtyle. Gietrzwałd jest pięknie położony, mieliśmy też szczęście do pięknej pogody, więc obrazy gietrzwałdzkie są wyjątkowej urody, to tez zasługa kolegów Mariusza Lady operatora i Łukasza Sadlaka – operatora drona. Proboszcz obawiał się, że dron uszkodzi obraz w bazylice, ale Łukasz spisał się wyjątkowo i powstały przepiękne zdjęcia, sama się wzruszyłam. Dni zdjęciowych było 14, setki godzin montażu, muzykę napisał Piotr Banaszek. W tworzeniu filmu bardzo byli pomocni Kanonicy Regularni Laterańscy i siostry zakonne. To nasze wspólne dzieło – opowiada Joanna Warecha.

Mam nadzieje, że film pomoże i Gietrzwałd zostanie na nowo odkryty. Historia objawień ściśle się splata z niezwykle skomplikowanymi dziejami Warmii, które ciągle na nowo trzeba odkrywać. W tym pięknym miejscu można w ciszy i skupieniu się pomodlić, otworzyć swoje serce i umysł na rozmowę z Bogiem – powiedziała Joanna Warecha.

Film będzie emitowany też w TVP Historia 17 września o 20.30.

ro/aw (wg. www.archwarmia.pl )

Liturgia na dziś

Msze Św.

Niedziela

8:00

10.00

16.00

Dni powszednie

godz. 7:30 lub 18.00: w okresie letnim

godz. 8:00 lub 17.00: w okresie zimowym

- Patrz w zakładce "ogłoszenia" wybierając plik z bieżącego tygodnia

Niech święta krew męczennika
Wiarę umacnia w narodzie,
Niech pokój pełen nadziei
Sercom w rozterce przywraca.
Niech Bogu w Trójcy Najświętszej
Będzie pokorna podzięka
Za Stanisława biskupa,
Wzór niezłomnego pasterza. Amen.

(z hymnów brewiarzowych)