Świętujemy Nowy Rok

Rok św. Brata Alberta

Nowy rok duszpasterski będziemy przeżywać pod hasłem IDŻCIE I GŁOŚCIE. Główny nacisk został w nim położony na zaangażowanie na rzecz głoszenia światu Ewangelii. Mamy stawać się każdego dnia uczniami-misjonarzami. Zatem chodzi tu o Kościół misyjny zarówno wewnątrz (ad intra), jak i na zewnątrz (ad extra). Wezwanie to staje się bardzo aktualne szczególnie dziś kiedy jesteśmy świadkami bardzo dynamicznych procesów sekularyzacyjnych. Zatem trzeba, mówiąc językiem papieża Franciszka, wstać z przysłowiowej kanapy i zanieść ewangelię tym, którzy o niej albo nie słyszeli albo najzwyczajniej w świecie ją odrzucili. Chodzi także o „misyjne nawrócenie”. Wyrażać się ono będzie w odkrywaniu i ożywianiu tego co nazywamy realizacją misji prorockiej, kapłańskiej i królewskiej oraz w ścisłej współpracy ludzi Kościoła. Jest to niewątpliwie, jak podkreśla papież Franciszek, nowy okres w życiu i misji Kościoła w świecie.

             Ważny jest jednak nie tylko kontekst eklezjalny, ale także kontekst społeczny. Trzeba sobie uświadomić na nowo, że przestrzenią głoszenia Dobrej Nowiny nie są tylko parafia, rodzina, szkoła i ruchy religijne, lecz także media oraz przestrzeń publiczna. Dziś akcent został przeniesiony, i to w sposób znaczący, z relacji personalnych na wirtualne.

              Chodzi zatem o nowy etap ewangelizacji, który zawiera trzy stopnie:

1. „misja wyjście”, by dotrzeć na wszystkie peryferie potrzebujące światła Ewangelii;

2. „wyruszenie w drogę:, by stanowić wspólnotę misyjną uczniów, którzy podejmują nowe inicjatywy;

3. „duszpasterskie i misyjne nawrócenie:, aby być w permanentnym stanie misji.

               Zatem chodzi o Kościół wyruszający w drogę. W tym zadaniu nie ma wyjątków, dotyczy ono wszystkich ludzi ochrzczonych. Dlatego w nowym programie duszpasterskim podkreśla się dwa zasadnicze elementy:

- Ważne jest nie tylko to, co niesiemy światu, ale jak to czynimy – profesjonalizacja działań;

- Przejście od duszpasterstwa zachowawczego do duszpasterstwa misyjnego.

              Wychodząc naprzeciw tym wskazaniom pragniemy w naszej Archidiecezji zaproponować kilka projektów, które mogą okazać się pomocne w życiu parafialnym.

- Szkoła wolontariuszy parafialnych – zgodnie z zaleceniami programu duszpasterskiego pragniemy by nasze działania duszpasterskie były na jak najwyższym poziomie. Chcemy doprowadzić do ich profesjonalizacji. Idea ta jest także propozycją na zaangażowanie świeckich, którzy przeszli etap ewangelizacji i wciąż szukają swojego miejsca w Kościele. Będzie to cykl kursów poświęconych tematyce wypływającej z programu duszpasterskiego. Wśród tematów pojawią się takie zagadnienia jak: gazeta parafialna, strona internetowa parafialna, parafia na portalach społecznościowych, organizacja festynu parafialnego, spotkanie z tzw. lektorami (dorośli, którzy nie należą do służby liturgicznej a wykonują zadania lektora), organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży itp.

- Tydzień modlitw o powołania do małżeństwa

- Dodatkowo rozpoczynamy starania o realizację projektu „Ewangelizacja na Kortowiadzie”

            Powyższe zadania są odpowiedzią na nowy program duszpasterski. Warto jeszcze wspomnieć, że nowy rok duszpasterski będzie też przeżywany w szczególnym kontekście historycznym:

25-lecie Podniesienia Diecezji Warmińskiej do rangi Archidiecezji

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

100 – lecie Objawień w Fatimie

140-lecie Objawień w Gietrzwałdzie

za: http://archwarmia.pl/nowy-rok-duszpasterski

Msze Św.

Niedziela

8:00

10.00

16.00

Dni powszednie

godz. 7:30 lub 18.00: w okresie letnim

godz. 8:00 lub 17.00: w okresie zimowym

- Patrz w zakładce "ogłoszenia" wybierając plik z bieżącego tygodnia

Niech święta krew męczennika
Wiarę umacnia w narodzie,
Niech pokój pełen nadziei
Sercom w rozterce przywraca.
Niech Bogu w Trójcy Najświętszej
Będzie pokorna podzięka
Za Stanisława biskupa,
Wzór niezłomnego pasterza. Amen.

(z hymnów brewiarzowych)